Myśl globalnie, działaj lokalnie

Świat stał się mniejszy. Śniadanie jemy w Sydney, a kolacje możemy zjeść San Francisco. Bez problemu możemy kontaktować się w czasie rzeczywistym z kimś kot mieszka tysiące kilometrów od nas. Człowiek przełamuje coraz to nowe granice. Jest to tak zwany GLOBALIZM ? proces, który czy tego chcemy czy nie, dotyka każdego z nas. Ponieważ globalizm niesie za sobą wiele korzyści, ale także i zagrożeń, niezbędne jest aby młode pokolenie miało głęboką świadomość procesów jakie zachodzą we współczesnym świecie.

Pogłębianiem wiedzy w tym zakresie zajmuje się edukacja globalna. Edukacja globalna otwiera ludziom oczy i umysły na rzeczywistość panującą na świecie oraz uświadamia o konieczności podejmowania działań na rzecz większej sprawiedliwości, równości i przestrzegania praw człowieka dla wszystkich. Edukacja globalna jest globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej i obejmuje edukację rozwojową, edukację o prawach człowieka, edukację o zrównoważonym rozwoju, edukację na rzecz pokoju i zapobiegania konfliktom oraz edukację interkulturalną.

Projekt Myśl globalnie działaj lokalnie to skierowany do młodzieżowych liderów społecznych(pracowników NGOs, członków młodzieżowych samorządów lokalnych) program szkoleniowy.

Jednym z najważniejszych celów czterodniowego szkolenia jest uświadomienie uczestnikom, że każdy z nas, dzięki właśnie tej globalizacji, może mieć wpływ na życie świata. Ponadto chcemy pokazać, że dziś mamy możliwości by aktywnie pomagać krajom rozwijającym się, ale także w sposób świadomy, tak kierować swoim życiem by nie być przyczyną ?małych wojen? w tych środowiskach w których się znajdujemy, by przestrzegać praw człowieka i by efektywnie wspierać, poprzez działania lokalne, rozwój krajów południa. Będziemy także chcieli pokazać uczestnikom szkolenia, że w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, rolnik z Afryki czy ceny ropy, mają wpływ na nasze codzienne życie

Szkolenie odbyło się w dniach 8-11 grudnia 2006 w Warszawie.

W szkoleniu wzięło udział dziesięciu młodych liderów, licealistów i gimnazjalistów z całej Polski, którzy po powrocie do domów przeprowadzają w swoich szkołach zajęcia z edukacji rozwojowej oraz inicjują projekty lokalne związane z edukacją rozwojową.

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2006r.

pol_logo2-300x81