Girls Can!

Międzynarodowy projekt wspierający młode kobiety. Girls Can to zestaw zajęć warsztatowych budujących poczucie pewności siebie i umiejętności liderskich, które promują równouprawnienie i wyrównywanie szans kobiet.

Projekt został przeprowadzony w Indiach przy współpracy z indyjską organizacją pozarządową Gram Vikas (www.gramvikas.org) przy rzetelnym uwzględnieniu specyfiki tamtejszej kultury. Jest to zestaw kilkugodzinnych zajęć warsztatowych trwających codziennie przez 10-12 dni. Na warsztatach dziewczęta uczą się zauważać swoje mocne strony, pracować w zespole, przemawiać publicznie, odważnie podejmować wyzwania, przygotowują się do pełnienia roli liderki społecznej.

Równolegle podczas spotkań dziewczęta próbują żonglować oraz trenują inne umiejętności kuglarskie. Żonglerka jest metaforą osiągania rzeczy niemożliwych. Ponadto dziewczynki uczą się jazdy na rowerze, co w Indiach jest niespotykane, ponieważ kobiety w tym kraju nie mają w zwyczaju wsiadać na rower. Program kończy się spektaklem lub przedstawieniem, gdzie dziewczynki dumnie prezentują swoje umiejętności przed rodzicami, nauczycielami, koleżankami i kolegami oraz społecznością lokalną. Projekt spotkał się z pozytywną oceną dziewcząt i rodziców oraz społeczności w której żyją. Nauczyciele zdecydowali się kontynuować projekt w przyszłości i wspierać podopieczne w dalszym rozwoju.

Uczestniczkami warsztatów były dotąd 12 i 13 letnie dziewczęta ze szkół prowadzonych przez Gram Vikas dla dzieci pochodzących z plemion.

Projekt pilotażowy został przeprowadzony w 2003 roku w szkole we wsi Konkia, w stanie Orissa. Kolejne edycje przeprowadzono na przełomie lat 2005/2006 we wsiach położonych w dżunglii: Rudhapadar, Koinpur, ThuamulRampur.

Plan warsztatów i wykonanie to autorskie działanie Sashy Kiessling (Autralia) i Marty Kaszubskiej (Polska).

Projekt Girls Can sponsorowany był przez Cirque du Soleil z Kanady.

Raport projektu Girls Can 2005/2006 napisany przez Sashę Kiessling – w języku angielskim

Raport Girls Can 2006